Госпоѓа Браникан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Госпоѓа Браникан
АвторЖил Верн
Изворен насловMistress Branican
ИлустраторЛеон Бенет
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 36
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1891
МедиумТврд повез
OCLC8333020
ПретходнаСезар Каскабел 
СледнаЗамокот во Карпатите 

Госпоѓа Браникан (француски: Mistress Branican) ― авантуристички роман напишан од Жил Верн во 1891 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]