Втора татковина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора татковина
Насловната страница на Етцеловото издание
АвторЖил Верн
Изворен насловSeconde patrie
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 47
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1900
МедиумТврд повез
ПретходнаЗавештание на еден чудак 
СледнаСело во воздухот 

Втора татковина (француски: Seconde patrie) ― авантуристички роман напишан од Жил Верн во 1900 година.

Приказната е продолжение на книгата „Швајцарското семејство Робинсон“ од Јохан Вис од 1812 година, која започнува таму каде што тој роман застанува.

Резиме на заплетот[уреди | уреди извор]

Карта на „Нова Швајцарија“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]