Лотариско ливче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лотариско ливче
Илустрација Лотариско ливче нацртана од Жорж Ру. Таа исто така била издадена во Соединетите Држави под името „Билет бр. 9672“.
АвторЖил Верн
Изворен насловUn Billet de loterie
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 28
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1886
Published in English
1886
ПретходнаМатијас Сандорф 
СледнаРобур освојувачот 
Забелешка: Антон Чехов (1860 – 1904), исто така, напишал расказ наречен „Лотариско ливче“.

Лотариско ливче (француски: Un Billet de loterie) ― авантуристички роман напишан од Жил Верн во 1886 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]