Лотариско ливче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лотариско ливче
'The Lottery Ticket' by George Roux 01.jpg
Илустрација Лотариско ливче нацртана од Жорж Ру. Таа исто така била издадена во Соединетите Држави под името „Билет бр. 9672“.
АвторЖил Верн
Наслов на
оригиналот
Un Billet de loterie
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 28
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1886
Published in English
1886
ПретходнаМатијас Сандорф 
СледнаРобур освојувачот 
Забелешка: Антон Чехов (1860 – 1904), исто така, напишал расказ наречен „Лотариско ливче“.

Лотариско ливче (француски: Un Billet de loterie) ― авантуристички роман напишан од Жил Верн во 1886 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]