Морска змија (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морска змија
Насловната страница на првото илустрирано издание на француски
АвторЖил Верн
Изворен насловLes Histoires de Jean-Marie Cabidoulin
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 49
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1901
Published in English
1967
МедиумТврд повез
ПретходнаСело во воздухот 
СледнаБраќата Кип 

Морска змија или Приказни за Жан-Мари Кабидулен ( француски: Les Histoires de Jean-Marie Cabidoulin) ― авантуристички роман на францускиот автор Жил Верн, објавен за прв пат во 1901 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]