Драма во Ливонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драма во Ливонија
АвторЖил Верн
Изворен насловUn drame en Livonie
ИлустраторЛеон Бенет
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 52
ЖанрАвантуристички роман, трагедија
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1904
Published in English
1967
МедиумТврд повез
ПретходнаПатничка стипендија 
СледнаГосподар на светот 

Драма во Ливонија (француски: Un drame en Livonie) ― трагичен загадочен роман напишан од Жил Верн во 1893 година,[1] ревидиран во 1903 година и првпат објавен во 1904 година.

Преглед на заплетот[уреди | уреди извор]

Во гувернатот Ливонија, вработен во банка, кој носи пари, е убиен. Главниот осомничен е професорот Димитри Николеф. Тој бил единствениот присутен, покрај гостилничарот Герман Кроф. Владимир Јаноф, адвокат и свршеник на Илка Николеф (ќерка на професорот), избегал од Сибир за да ја докаже невиноста на неговиот иден свекор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Книгата била напишана за време на Аферата Драјфус, оттука е сличноста на приказните.