Парк Младен Стојановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парк Младен Стојановиќ
Податотека:Park M.S..jpg
Карта
ВидГрадски парк
МестоБања Лука,  Република Српска
 Босна и Херцеговина

Парк Младен Стојановиќ е најголем градски парк во Бања Лука, Република Српска, Босна и Херцеговина. Сместен е во месната заедница Росуље, помеѓу улиците Др Младен Стојановиќ и Булевар српске војске, а зазема површина од 10 ха со прекрасна вегетација. Во текот на целата година паркот живее со „полн здив“. Се одржуваат концерти, место е за собирања како на професионални така и на спортисти рекреативци, детските содржини привлекуваат многу дечиња и нивни придружници, а познат је секако и по тениските терени ТК „Младост“ на кои се одржува и меѓународниот АТП челенџер турнир „Бањалука опен“.[1]

Име на паркот[уреди | уреди извор]

Паркот го добил името по познатиот лекар и народниот херој од Втората светска војна др Младен Стојановиќ. Родителите му биле од православни свештенички семејства и имале осум деца. Младен студиите по медицина ги завршил во Виена а по враќањето во Приједор во 1930 година сиромашните бесплатно ги лекувал не ретко им давал и пари за пат до дома. Убиен е на 2 април 1942година, но останал во народот како симбол на љубов и грижа за човекот.

Симбол на младите, спортот и рекреацијата[уреди | уреди извор]

Податотека:Park Banja Luka.jpg
Градски парк
Тениски терен

Во паркот се наоѓаат тениски терени ТК „Младост“, велосипедскака односно патека за трчање, терен за боќање, столови за стони тенис, игралиште за кошарка и мал фудбал, ѕид за Тенис, справи за вежбање во природа, игралишта за деца, шаховска табла, фонтана, а исто така и угостителски објект во склоп на централниот тенискитерен и управни простории на ТК „Младост“. Еден од симболите на паркот е и атомска скривница изградена во самото „срце“ на паркот. Промоцијата на рекреативниот спорт ја потпомага и традиционалната годишна манифестација „Со фитнес до здравје“ („Фитнесом до здравља“) во рамки на која граѓаните можат бесплатно да вежбаат фитнес со професионални тренери во термин од месец и пол дена.[2] Во текот на годината овде се одржуваат и концерти, школи на трчање и низа други забавно — рекреативни содржини.

ТК Младост[уреди | уреди извор]

Овој тениски клуб со седиште во Паркот „Младен Стојановиќ“ основан е во 1984година, а под денешњо име датира од 1986 година. Поседува 13 тениски терени (10 згура и 3 тврда подлога). Сите се сместени во паркот. Први во БиХ почнале со организација на професионален тениски турнир, а биле домаќини и на Дејвис куп меч (англиски јазик|Davis Cup) 2006..[3]

Податотека:TC Mladost Banja Luka.jpg
2014 година.
  • АТП челенџер е тениски турнир кој од 2002 година се одржува во Бања Лука на терените на ТК „Младост“ на земјена подлога. Се игра за награден фонд од 75.000 долари и 100 бода на АТП листата. Некои од победниците на турнирот биле: Виктор Хансеку 2012 година., Аљас Беден 2013 гоина и Виктор Троицки 2014 година.

Идеен проект[уреди | уреди извор]

Архитектонско-градежен факултет при Универзитетот во Бања Лука во 2008 година го направил идејниот проект според кој паркот останува и понатаму оаза на зеленило, со замена на дотраените стебала и со нови велосипедски патеки. Во средина на паркот предвидена е голема водена површина (комбинација на базен и фонтана). Предвидена е и алеја долга 320 м па кула „видиковац“ како и поставување на камена плоча со основни податоци за паркот и уште многу современи и функционални содржини.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Туризам Архивирано на 23 септември 2015 г., Туристичка организација Бања Лука.
  2. Фитнесом до здравља Архивирано на 22 мај 2015 г..
  3. тенис Архивирано на 3 јули 2015 г., ТК Младост.
  4. [1] Архивирано на 23 септември 2015 г., Идејни пројекат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]