Прејди на содржината

Градски парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пејзаж од Централниот парк во Њујорк

Градски парк е парк направен во град за намалување на загадувањето на воздухот и како место за релаксација и разонода. Правењето и одржувањето на еден градски парк е должност на градската управа, општината или пак на државната управа по извесни прилики. Некои паркови имаат игралишта, транспортна единица, езерце, спортско игралиште и др.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Никулец од областа на урбанистиката