Парк МекДиармид

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Infobox venue

МекДиармид Парк е стадион во Перт, Шкотска, кој се користи главно за фудбал за асоцијации . Тој е домашен терен на шкотскиот премиерлигаш Сент Џонстон од неговото отворање во 1989 година. Стадионот има капацитет од 10,696 .[1]

Како и натпреварите на Сент Џонстон, МекДиармид Парк е избран за домаќин на финалето на шкотскиот Челинџ куп во девет наврати. Исто така, тој се користел за рагби унијата, вклучувајќи го и целосниот интернационалец меѓу Шкотска и Јапонија во 2004 година, неколку натпревари во Шкотска А и некои домашни натпревари на поранешниот тим Каледонија Редс .

Историја[уреди | уреди извор]

Сент Џонстон играл во Муиртон Парк од 1924 година, но паднал во лоша состојба до 1980-тите.[2] Сент Џонстон тогаш бил клуб од втора дивизија и немал средства да го реконструира стадионот.[2] Во декември 1986 година клубот ја добил веста дека Asda сака да го купи Муиртон Парк и соседното лизгалиште за да изгради супермаркет на локацијата.[2] За возврат, клубот ќе бил преместен, без нивна цена, на сосема нов стадион на западниот раб на градот.[2] Еден локален фармер, Брус МекДиармид, донирал 16 хектари земја на неговата фарма Њутн оф Хантингтуер,[3] на која сега се наоѓа стадионот.[2] Цената на земјиштето во тоа време би била приближно 400.000 фунти, но Брус МекДиармид видел донација од неговите „полиња со бобинки и јачмен“ како подарок за жителите на Перт.[4] На инсистирање на Сент Џонстон тој прифатил 20 отсто од акциите и титулата почесен претседател на фудбалскиот клуб.[4] Во извештајот на Тејлор забележано е дека имало среќно „слевање на фактори“ што му овозможило на Сент Џонстон да го направи овој развој.[2] МекДиармид починал во 1999 година, на 88-годишна возраст.[3]

Стадионот е дизајниран од Перси Џонсон-Маршал, а изграден од Милер Констракшн.[2][5] Стадионот бил прототип и заснован на законодавни совети кои наскоро требало да станат застарени, но бил изграден добар објект за разумни трошоци.[2] Работата започнала на обработливото земјиште Тулох донирана од Брус МекДиармид во декември 1988 година и било завршена навреме за почетокот на сезоната 1989-1990 .[2] Иако паркот МекДиармид бил отворен по катастрофата во Хилсборо, целото планирање и најголемиот дел од градежните работи биле претходно направени.[2] Лордот Џастис Тејлор го посетил теренот како дел од неговата истрага за катастрофата.[2]

Првиот натпревар на МекДиармид Парк бил одигран на 19 август 1989 година, со победа од 2–1 за Светите во натпреварот од Првата дивизија против Клајдбанк .[2] Овој натпревар во лигата на денот на отворањето на сезоната бил намерно задржан на ниско ниво бидејќи бил договорен гламурозен предизвик натпревар за официјалното отворање. На 17 октомври 1989 година, Сент Џонстон се израмнил со англискиот клуб Манчестер Јунајтед, кој донесе полна сила во Шкотска. Во тимот на Манчестер Јунајтед, управуван од поранешниот играч на Сент Џонстон, Алекс Фергусон, биле и Џим Лејтон, Стив Брус, Гери Палистер, Брајан Робсон, Пол Инс, Брајан МекКлер, Марк Хјуз и Ли Шарп . МекКлер го постигнал единствениот гол на натпреварот, пред публика со речиси капацитет од(9.780) гледачи.[6] Присутни биле и легендарните Сер Мет Базби и Боби Чарлтон .[4] Со само 30 минути одиграни од натпреварот, стадионот привремено паднал во темнина предизвикана од дефект на трафостаница за електрична енергија. Иако генераторите за итни случаи на стадионот можеле да обезбедат осветлување на трибините, имало само 23 минути пред да продолжи играта.

Сент Џонстон имал голем успех кога стадионот првпат бил отворен. Клубот освоил промоција во Премиер дивизијата во нивната прва сезона во МекДиармид.[2] Во првата сезона назад во највисоката лига, просечната посетеност на McDiarmid била 6.000, приближно три пати повеќе од онаа во Muirton.[2] Оваа голема посетеност го натерала клубот да создаде простор за уште 600 седишта, зголемувајќи го капацитетот на над 10.700.[2] Рекордна домашна посетеност од 10.721 била поставена со домашен натпревар против Ренџерс на 26 февруари 1991 година.[2] МекДиармид Парк исто така бил домаќин на натпреварите на репрезентацијата на Шкотска до 21 година и на женската репрезентација на Шкотска .[2] Меѓутоа, до средината на 1990-тите, посетеноста се намалила на под 4.000, иако ова сè уште било речиси двојно повеќе од она што било во Муиртон Парк.[2]

Во 2011 година, биле објавени плановите за уривање на Северната трибина со капацитет од 2.000 луѓе.[7] Ова би овозможило да се изгради патна врска од соседниот пат А9 .[7] Претседателот на Сент Џонстон, Џеф Браун, го оправдал предлогот со образложение дека споредливи клубови, како што се Инвернес и Сент Мирен, оттогаш изградиле терени со помал капацитет.[7] Предлозите биле отфрлени од Советот на Перт и Кинрос .[8]

Структура и објекти[уреди | уреди извор]

Сент Џонстон е домаќин на Абердин во паркот МекДиармид во 2001 година. Погледот е од северната трибина.

МекДиармид Парк, првиот наменски изграден стадион со сите седишта во Обединетото Кралство, се состоел од четири покриени, едностепени трибини.[2] Услугите вклучуваат паркинг за 1.000 автомобили [2] и 100 тренери, синтетичка површина за игра во непосредна близина на теренот [2] (која се користела како терен за обука на тимот) и конференциски објекти во рамките на главната (западна) трибина. Сите трибини се со слична висина, а главната трибина, на западната страна од теренот, е малку повисока. Главната трибина, исто така, има поголем простор за нозете меѓу редовите на седиштата и вклучува простор со пополнети седишта резервирани за носителите на сезонски билети, претставници на клубот и нивните гости. Во североисточниот агол на теренот има електронска табла. Рефлектори во МекДиармид се истите оние што се користат во Муиртон Парк .[2] Клубот, исто така, се обидел да ги задржи квадратните стативи користени во Муиртон, но дрвените рамки не можеле повторно да се подигнат.[2]

Јужната трибина е именувана како Ормонд трибина, по Вили Ормонд, успешен менаџер на Сент Џонстон кој го напуштил клубот во 1973 година за да раководи со Шкотска . На штандот Ормонд е сместена и продавницата за сувенири на клубот, која е отворена само во деновите на натпреварите пред и по натпреварот. Порано бил номиниран како „семејна трибина“, за домашните навивачи и навивачите на гостинскиот клуб да седат заедно. Клубот има голем број опции за сместување гостински навивачи. Потпорите за посета од неколку стотини или помалку се сместени во сегрегиран дел на северниот крај на главната трибина, со затворени двете крајни штандови. На северната трибина им се доделувала и на клубови кои редовно носеле поголема поддршка. Доколку се очекува ламногу голема поддршка за гости, клубот имал дополнителна опција да ја отвори и трибината на Ормонд за гостинските навивачи.

Како прототип на стадионот, МекДиармид Парк имал некои грешки што критичарите на стадионите велат.[2] Гледачите во првите редови на трибините не се нужно заштитени, додека стадионот е критикуван за недостаток на атмосфера. Сент Џонстон е рутински пофален за нивната структура на цени, особено за посета на семејства што седат на штандот Ормонд/Семејство.

Други употреби[уреди | уреди извор]

Поглед на паркот МекДиармид од паркингот, гледајќи североисток

Финале на шкотската лига Челинџ куп[уреди | уреди извор]

Финалето на Челинџ купот често се одржува во МекДиармид Парк поради неговиот капацитет и фер растојанието што го има во однос на повеќето тимови кои се натпреварувале за купот во СПФЛ . МекДиармид Парк не е единствениот домаќин бидејќи финалињата исто така се одиграле на Фир Парк (Мадервел), стадионот Бродвуд (Камберно), стадионот Екселзиор (Ердри), стадионот Велигден Роуд (Единбург), Каледонскиот стадион (Инвернес) и стадионот Алмондвејл (Ливингстон). ).

Рагби унија[уреди | уреди извор]

Професионалниот рагби сојуз Каледонија Редс ги одиграл некои од своите домашни натпревари во МекДиармид Парк пред да се спојат со Глазгов Вориорс во 1998 година. Споените Вориорс првично играле некои од нивните натпревари во 1999 година во Перт, но на крајот ги префрлија сите домашни натпревари во Глазгов .

На 13 ноември 2004 година, шкотскиот национален рагби тим играл со Јапонија таму во историскиот прв тест натпревар северно од реката Форт . Резултатот бил резултат 100-8 во корист на Шкотска, првпат шкотскиот рагби тим да постигне гол еден век. Крис Патерсон постигна 40 поени (три обиди, 11 реализација и еден пенал).

Стадионот бил домаќин на неколку шкотски „А“ тимови: победа над Италија во 1999 година, нерешено над Аргентина во 1999 година, победа против Самоа во 2000 година и пораз од Италија во 2003 година. На 21 ноември 2006 година, Шкотска „А“ се соочичил со Австралија во Перт, нивното прво појавување на домашен терен по три години. [1] На 23 февруари 2007 година, Шкотска „А“ ја пречекале Италија на МекДиармид Парк.[9]

Неспортска употреба[уреди | уреди извор]

Долги години стадионот бил домаќин на шкотскиот конгрес на Јеховините сведоци, кој секое лето носел илјадници верници во локалната област. Во јули 2009 година, се одржа масовно крштевање, кое вклучувало употреба на 33 стапки (10м) базен. Над 8.000 луѓе присуствуваа на тридневниот настан.[10] Конвенцијата во 2012 година била нивна последна година на стадионот бидејќи религиозната организација одлучил да ја користи арената SSE Hydro во шкотскиот изложбен и конференциски центар во Глазгов за нивниот национален конгрес.

На 6 јули 2008 година, Елтон Џон бил првиот музичар што свирел на стадионот.[11][12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Шкотскиот стадион се поместува

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „St Johnstone Football Club“. Scottish Professional Football League. Посетено на 30 September 2013.
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 2,18 2,19 2,20 2,21 2,22 2,23 Inglis 1996
 3. 3,0 3,1 Bruce McDiarmid - The Herald, 22 October 1999
 4. 4,0 4,1 4,2 Bannerman 1991
 5. Official match programme: St Johnstone v. Manchester United, 17 October 1989
 6. Official match programme: St Johnstone v. Partick Thistle, 28 October 1989
 7. 7,0 7,1 7,2 Wright, Angus (8 October 2011). „St Johnstone ready to demolish a stand at McDiarmid“. The Scotsman. Johnston Press. Посетено на 8 October 2011.
 8. Richardson, Alan (25 January 2013). „St Johnstone owner claims club is under threat“. The Courier. DC Thomson. Посетено на 4 January 2014.
 9. Rugby returns to McDiarmid Park
 10. „Mass Baptism held in McDiarmid Park pool“. The Courier. DC Thomson. 20 July 2009. Архивирано од изворникот на 5 June 2011.
 11. „Elton John to play McDiarmid Park“. BBC News. BBC. 2 November 2007.
 12. „Elton John & His Band“. St Johnstone FC. Посетено на 8 September 2013.
Извори
 • Bannerman, Gordon (1991). Saints Alive! St Johnstone Football Club Five Years on a High. Sportsprint Publishing, Edinburgh. ISBN 0-85976-346-3.
 • Inglis, Simon (1996). Football Grounds of Britain. Collins Willow. ISBN 0-00-218426-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]