Прејди на содржината

Пандемија на КОВИД-19 во Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пандемија на КОВИД-19 во Србија
Легенда15 март 2020
  Потврдени случаи
ПатологијаCOVID-19
Потекло Унгарија
 Италија
 Швајцарија
Прв случајБачка Топола
Опфатени земји Србија
Период6 март 2020 - во тек
Статистички податоци
Број на излекувани97,398 (15 март 2020)
Број на мртви1,110 (15 март 2020)
Мреж. местоИнституционална веб-страница

Пандемијата на КОВИД-19 се проширила во Србија на 6 март 2020 година.[1][2][3] Првиот случај бил потврден од министерот за здравство Златибор Лончар,[4] а станува збор за 43-годишен маж од Бачка Топола кој престојувал во Будимпешта.[3][5] Од вирусот SARS-COV-2 досега се заразиле 104,097.

На 15 март 2020, прогласено била вонредна состојба на подрачјето на целата држава.[6]

Пациенти заразени со корона вирусот имало во Белград, Панчево, Нови Сад, Кикинда, Ниш, Крагуевац, Чачак и Зрењанин.[7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Писање назива једног вируса“ (PDF). isj.sanu.ac.rs. Посетено на 28 февруари 2020.
  2. Reuters (6 March 2020). „Serbia Reports First Case of Coronavirus-Health Minister“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на 6 март 2020 – преку NYTimes.com.
  3. 3,0 3,1 РТС, Радио-телевизија Србије (6 март 2020.). „Потврђен први случај коронавируса у Србији“. www.rts.rs. Посетено на 6 март 2020. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. „Serbia reports first case of coronavirus - health minister“. Reuters. 6 March 2020. Посетено на 6 март 2020 – преку www.reuters.com.
  5. Health, P. M. N. (6 March 2020). „Serbia reports first case of coronavirus – health minister“. Посетено на 6 март 2020.
  6. РТС, Радио-телевизија Србије. „Проглашено ванредно стање у Србији, од сутра нема школе“. www.rts.rs. Посетено на 15 март 2020.
  7. „Lončar otkrio iz kojih mesta su pacijenti oboleli od korona virusa“. www.srbijadanas.com. Посетено на 15 март 2020.
  8. „Mapa srpskih gradova u kojim su oboleli: Ko se ne pridržava izolacije, kazna do 3 godine zatvora“. Telegraf.rs. Посетено на 15 март 2020.