Палата Ќучуксу

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Палата Кучуксу)
Прејди на: содржини, барај
Палата Кучуксу
Küçüksu Kasrı
Pałac Küçüksu Istambuł RB1.jpg
Општи податоци
Стил Османлиска, Барок
Град Истанбул
Земја Турција
Нарачател Абдул Меџит I
Сопственик Турција

Палатата Кучуксу (турски: Küçüksu Kasrı) — поранешна османлиска палата која се наоѓа во Истанбул, Турција помеѓу Анадолски Хисар и мостот Фатих Султан Мехмет. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Меџит I (1823-1861) и главно користела како летна резиденција.

[[]]