Палата Ихламур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палата Ихламур
Ihlamur Kasrı
Ihlamur Palace Ceremonial House 01.jpg
Општи податоци
СтилОсманлиска,
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
НарачателАбдул Меџит I
СопственикТурција

Палата Ихламур (турски: Ihlamur Kasrı) — поранешна османлиска палата која се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Меџит I (1839-1860).


Координати: 41°03′03″N 29°00′06″E / 41.05083° N; 29.00167° E / 41.05083; 29.00167