Палата Ихламур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палата Ихламур
Ihlamur Kasrı
Ihlamur Palace Ceremonial House 01.jpg
Општи податоци
Стил Османлиска,
Град Истанбул
Земја Турција
Нарачател Абдул Меџит I
Сопственик Турција

Палата Ихламур (турски: Ihlamur Kasrı) — поранешна османлиска палата која се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Меџит I (1839-1860).