Палата Есма Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палата Есма Султан
Esma Sultan Yalısı
Карта
Општи податоци
СтилОсманлиска, Барок
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
Почната1875
НарачателАбдул Азис
СопственикТурција
Проектирање и изградба
АрхитектАгоп Балјан, Саркис Балјан

Палата Есма Султана (турски: Esma Sultan Yalısı) — палата која служела како резиденција на османлиската династија. Палатата се наоѓа во Истанбул, Турција, во близина на џамијата Ортаќој.

Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1830-1876) во 1875 и бил посветен на неговата ќерка Есма Султан. Негов архитект е Саркис Балјан.


Координати: 41°02′50.93″N 29°01′38.82″E / 41.0474806° СГШ; 29.0274500° ИГД / 41.0474806; 29.0274500