Палата Хатиџе Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палата Хатиџе Султан
Карта
Општи податоци
СтилОсманлиска архитектура
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Дворецот Хатиџе Султан (турски: Hatice Sultan Yalısı), историски јали (англиски: замок покрај вода) — палата која која се наоѓа покај Босфорот во населбата Ортаќој во Истанбул, Турција и е именувана по неговиот првичен сопственик Хатиџе Султан. Денес се користи како зграда на клуб за водени спортови[1].

Резиденцијата била користена како сиропиталиште, а подоцна и како основно училиште откако била освоена Османлиската династија по основањето на Република Турција[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dağlar, Ali; Faik Kaptan (July 23, 2006). „Hatice Sultan Yalısı ayakta kalan tek yalı“. Hürriyet. Посетено на December 7, 2008.
  2. „History of Ortaköy“. Sanal Istanbul. Архивирано од изворникот на May 12, 2008. Посетено на December 7, 2008.