Палата Маслак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палата Маслак
Maslak Kasrı
Општи податоци
Стил Османлиска
Град Истанбул
Земја Турција
Нарачател Абдул Азис
Сопственик Турција

Палатата Маслак (турски: Maslak Kasrı) — поранешна османлиска палата која се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1861-1876).