Анадолски Хисар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анадолски Хисар
Anadolu Hisarı
Anadoluhisari.jpg
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Анадолски Хисар (турски: Anadolu Hisarı) е музеј кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект се наоѓа на Босфорот, а бил изграден во времето на султанот Бајазит I. Неговата површина зазема 7.000m² и претставува најстара градба во заземаниот Константинопол. Мостот Фатих султан Мехмет се наоѓа северно од тврдината, во непосредна близина. Спротивно од Анадолскиот хисар се наоѓа тврдината Румелихисар, која била изградена во периодот од 1451 до 1452 година од страна на Мехмед II. Изградбата на овие тврдини главно била поради контрола на морскиот сообраќај покрај Босфорот, кој од особено значење била за венецијаните кои биле сојузници на Византија.

Анадолски хисар бил изграден како тврдина. Објектот е висок 25 метри, главната кула има форма на неправилен пентагон со пет караули на секој агол. Во тврдината има изградено џамија. Таа претставува една од најстарите турски архитектурни структури изградени во денешниот Истанбул. Султанот Мехмед II тврдината ја заобиколил со додавање на два метри дебел ѕид, со три дополнителни караули. Поради различните намени на тврдината во текот на османлискиот период, објектот не го задржал својот оригинален изглед. По освојувањето на градот, објектот служел и како затвор.

Денеска, објектот е претворен во музеј.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°04′55″N 29°04′01″E / 41.08194° N; 29.06694° E / 41.08194; 29.06694