Мост Фатих Султан Мехмет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мост Фатих Султан Мехмет
Носивозила,
МестоИстанбул, Турција
Официјален називFatih Sultan Mehmet Köprüsü
Особености
Вкуп. должина1,5
Ширина39
Историја
Отворен1988
Местоположба
Карта

Мостот Фатих Султан Мехмет (турски:Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) е еден од двата моста кои се наоѓаат во Истанбул, Турција. Овој мост се наоѓа на Босфорот, поврзувајќи ги Анадолија со Европа. Овој мост е посветен на султанот Мехмед II кој го освоил Цариград во 1453 година.

Координати: 41°05′28″N 29°03′40″E / 41.09111° СГШ; 29.06111° ИГД / 41.09111; 29.06111