Мост Фатих Султан Мехмет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост Фатих Султан Мехмет
Fatih Sultan Mehmet Bridge.jpg
Носивозила,
МестоИстанбул, Турција
Официјален називFatih Sultan Mehmet Köprüsü
Особености
Вк. должина1,5
Ширина39
Историја
Отворен1988

Мостот Фатих Султан Мехмет (турски:Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) е еден од двата моста кои се наоѓаат во Истанбул, Турција. Овој мост се наоѓа на Босфорот, поврзувајќи ги Анадолија со Европа. Овој мост е посветен на султанот Мехмед II кој го освоил Цариград во 1453 година.

Координати: 41°05′28″N 29°03′40″E / 41.09111° СГШ; 29.06111° ИГД / 41.09111; 29.06111