Островот на богатството

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења видете ја страницата за појаснување.
Островот на богатството
Treasure Island
Treasure Island-Scribner's-1911.jpg
Корица на книгата од 1911.
АвторРоберт Луис Стивенсон
ЗемјаОбединето Кралство
Јазиканглиски
Жанравантура
детска лутература
ИздавачLondon: Cassell and Company (денес дел од Orion Publishing Group)
Издадена
1883

„Островот на богатството“ (англиски: Treasure Island) или Островот на скриеното богатство e роман на шкотскиот писател Роберт Луис Стивенсон, кој за првпат бил објавена на 23 мај 1883 година. Во него се опишува приказната за една група пирати и обични граѓани кои се во потрага по закопано богатство на еден ненаселен остров во Карипското Море. Книгата е позната по приказната, но и по добриот опис на атмосферата, ликовите и акцијата која се одвива низ целиот текст. Исто така, романот вклучува добар опис на моралните вредности на самите ликови, особено на главниот негативен лик, а тоа се смета за чуден елемент во детската литература. Препознатливо за романот се пиратите, картата со скриеното богатство, бродовите и убиствата, како и тајните договори и преговори за опстанок на островот и враќање во Бристол со здраво тело и дух, но и богатство во џебовите.

Структура[уреди | уреди извор]

Романот се состои од вкупно 34 глави, распределени во шест дела:[1]

Прв дел: Стариот гусар[уреди | уреди извор]

 • Стариот молски волк кај „Адмирал Бенбау“
 • Црниот пес се појавува и исчезнува
 • Црн знак
 • Морнарски ковчег
 • Последната средба со слепиот
 • Капетановите документи

Втор дел: Бродски готвач[уреди | уреди извор]

 • Заминувам за Бристол
 • Во крчмата „Кај дулбијата“
 • Барут и оружје
 • Патување
 • Што слушнав од бурето
 • Воен совет

Трет дел: Мојата авантура на островот[уреди | уреди извор]

 • Почеток на авантурата
 • Првата пресметка
 • Човек на островот

Четврти дел: Барикада[уреди | уреди извор]

 • Приказната ја продолжува докторот: Како е напуштен бродот
 • Приказната ја продолжува докторот: Последниот премин со чамецот
 • Приказната ја продолжува докторот: Крај на борбата првиот ден
 • Приказната одново ја продолжува Џим Хоукинс: Екипажот во засолниште
 • Силва како пратеник
 • Напад

Петти дел: Мојата авантура на море[уреди | уреди извор]

 • Почетокот на мојата авантура на море
 • Осеката дејствува
 • Крстарењето на чунот
 • Долу гусарското знаме
 • Израил Хендс
 • „Осмаци“

Шести дел: Капетанот Силва[уреди | уреди извор]

 • Во непријателскиот логор
 • Повторно црн знак
 • На чесен збор
 • Потрага по богатството - Флинтовата стрелка
 • Потрага по богатството - Глас од шумата
 • Падот на еден главатар
 • И крај

Ликови[уреди | уреди извор]

 • Џим Хоукинс - главниот лик во романот, прераскажувачот на приказната. Тој е младо момче кое ја иницира потрагата по богатството и воедно е главен протагонист во романот.
 • Капетан Флинт - пират со лошо реноме, познат по неговите злосторства и ѕверства.
 • Капетан Смолет - капетан на бродот „Хиспањола“, соработник на Ливси, Трелони и Џим.
 • Лонг Џон Силвер - главен антагонист во приказната.
 • Доктор Леcјви - еден од протагонистите во приказната, пријател и соработник на Џим.
 • Скуир Трелони - пријател на Лејсви, еден од протагонистите во приказната.
 • Били Боунс - поранешен пират кој престојува во мотелот на Џин и човек кој ја имал картата на богатството.
 • Слепиот Пју - слеп пират кој го посетува Боунс за да му ја земе картата.
 • Блек Дог - пират, соработник со Пу
 • Бен Ган - заробеник на островот, подоцна соработник на Џим, Трелоуни, Ливси.
 • Израел Хендс и 17 останати пирати, соработници на Силвер.

Изданија на макеодонски јаизк[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, романот бил објавен од издавачката куќа „Просветно дело“, Редакција „Детска радост“ во рамките на библиотеката „Лектирни изданија“. Преводот од англиски јазик го извршил Димитар Башевски, автор на илустрациите е Димче Исаиловски, дизајнот и ликовно-графичкото уредување ги направил Жарко Туниќ, а лектурата и коректурата ги направила Катерина Ноневска. Книгата, со обем од 196 страници и димензии од 20 сантиметри, била испечатена во печатницата „Лидеа принт“ во Штип. Таа е каталогизирана во НУБ „Св. Климент Охридски“, Скопје и ја носи меѓуанродната ознака ISBN 9989-30-434-3.[2]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 • Cordingly, David (1995). Under the Black Flag: The Romance and Reality of Life Among the Pirates. ISBN 0-679-42560-8
 • Letley, Emma, ed. (1998). Treasure Island (Oxford World's Classics). ISBN 0-19-283380-4
 • Pietsch, Roland (2010). The Real Jim Hawkins: Ships' Boys in the Georgian Navy. ISBN 9781848320369
 • Reed, Thomas L. (2006). The Transforming Draught: Jekyll and Hyde, Robert Louis Stevenson, and the Victorian Alcohol Debate. ISBN 0-7864-2648-9
 • Watson, Harold (1969). Coasts of Treasure Island;: A study of the backgrounds and sources for Robert Louis Stevenson's romance of the sea. ISBN 0-8111-0282-3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Роберт Л. Стивенсон, Островот со скриеното богатство. Просветно дело, Редакција „Детска радост“, Скопје, 2004.
 2. Роберт Л. Стивенсон, Островот со скриеното богатство. Просветно дело, Редакција „Детска радост“, Скопје, 2004.