Острови во Палау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Палау.

Островите во Палау се воглавно мали и прекриени со густа вегетација. Најнаселен остров во државата е Корор.

Населени острови[уреди | уреди извор]

име население површина во км2 држава
Ангаур 190 8 Ангаур
Бабелдаоб 5.000-6.000 331 неколку
Кајангел 140 1.4 Кајангел
Нгерекебесанг 1,500 5 Корор
Корор 12,000 25 Корор
Пелелиу 800 13 Пелелиу
Сонсорол 50 1.3 Сонсорол
Тоби 30 0.5 Хатохобеј

Поврзано[уреди | уреди извор]