Корор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Местоположба на Корор во Палау.
Типично време во Корор.
Трговски центар во Корор.

Корор е една од сојузните држави од кои е составена океанската држава Палау. Државата опфаќа неколку острови, од кои најголем е островот Корор. Државата има население од 14.000 жители, според податоците за 2004 година, или 70% од вкупното население на Палау. Корор бил поранешен главен град на Палау. Градот Корор има население од 11.200 жители[1]. На 7 октомври 2006 година било објавено дека нов главен град на државата е Нгерулмуд.

Општи информации[уреди | уреди извор]

Островот Корор со мост е поврзан со двата соседни острови:

Покрај градот Корор, во оваа сојузна држава се наоѓаат и следните населени места:

 • Нгермид
 • Нгеркесеуаол
 • Нгерчемај
 • Ијебукел
 • Идид
 • Мекети
 • Днгеронгер
 • Икелау
 • Медалај
 • Нгербечед
 • Нгеркебесанг

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Корор
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 28
(81.5)
27
(80.8)
28
(81.6)
29
(83.4)
29
(84.2)
29
(84.7)
29
(84.5)
29
(84.6)
29
(84.4)
29
(84.4)
27
(81.1)
28
(82.8)
28.4
(83.2)
Прос. ниска °C (°F) 23
(73.1)
23
(72.9)
23
(72.9)
23
(73.3)
23
(74.1)
24
(75.1)
24
(74.8)
24
(75)
24
(75.3)
24
(74.8)
23
(72.5)
23
(73.8)
23.4
(74)
Прос. врнежи см (ин) 29
(11.6)
21
(8.3)
20
(7.7)
24
(9.3)
35
(13.6)
38
(14.8)
44
(17.5)
38
(14.9)
33
(13.1)
35
(13.6)
29
(11.5)
31
(12.2)
377
(148.1)
Извор: Weatherbase [2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]