Нгарард

Координати: 7°37′00″N 134°38′00″E / 7.61666666667° СГШ; 134.633333333° ИГД / 7.61666666667; 134.633333333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Палау.
Знамето на државата Нгарард

Нгарард (Ngaraard) e сојузна држава во Палау. Првичното име на сојузната држава било Керадел. Нгарард се наоѓа во северниот дел на Бабелдаоб. Како главен град на сојузната држава назначено е селото Улиманг. Административниот центар се наоѓа во источниот дел на државата. Претходно, како главен град било селото Нгебукед.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Нгарард се наоѓаат следниве села:

Во рамките на сојузната држава има средно и основно училиште, болница, државна канцеларија и придавници. Начинот на живот во државата е променет и стариот традиционален е заменет со современ стил на живеење. Врз ова значително влијаел развојот на технологијата. Главни транспортни средства се бродовите и автомобилите.

Население[уреди | уреди извор]

Населението на сојузната држава се променило значително во текот на минатите години. Во 1990 година, Нгарард имал население од 440 жители, а во 1996 година населението паднало на 360 жители. Во 2000 година, бројот на населението се зголемило на 638 жители.

Клима[уреди | уреди извор]

Нгарард има тропска клима. Дождливата сезона е од мај до јануари, а најмногу дождови има во јуни и јули. Климата е сува од февруари до април.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

7°37′00″N 134°38′00″E / 7.61666666667° СГШ; 134.633333333° ИГД / 7.61666666667; 134.633333333