Ајрај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајрај
Airai
сојузна држава
Знаме на Ајрај
Местоположба на Ајрај во Палау.
Местоположба на Ајрај во Палау.
Држава Палау
Гл. градНгеткиб
Површина
 • Вкупна44 км2 (17 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.700
ISO 3166PW-004

Ајрај (англиски и палауански: Airai) е една од шестнаесетте сојузни држави на Палау. Главен град на сојузната држава е Нгеткиб, а најголемо населено место е гратчето Ајрај со околу 920 жители (2005), што е второ најголемо во Палау, веднаш зад Корор.

Географија[уреди | уреди извор]

Ајрај се наоѓа на јужниот брег на главниот остров на Палау - Бабелдаоб. Ајрај е втора најнаселена држава во Палау, веднаш после Корор. Според податоците од 2004 година, сојузната држава имала население од 2700 жители. Во рамките на сојузната држава се наоѓа главниот Меѓународен аеродром Роман Тметучл. Оваа сојузна држава е поврзана со островот Корор со Мостот Корор-Бабелдаоб.

Јужно, источно и западно сојузната држава излегува на море, северно граничи со сојузната држава Нгатпанг, севроисточно граничи со сојузната држава Нгчесар а севрозападно со сојузната држава Ајмелик.

Острови[уреди | уреди извор]

Во рамките на сојузната држава се наоѓаат следниве острови:

 • Корак
 • Нгкесил
 • Длебебај
 • Чесечосоу
 • Омелочел
 • Нгедерт
 • Гареру
 • Сонгол
 • Борн

Околу брегот има и уште неколку мали карпести островчиња кои се прекриеми со шума. Сепак, сите овие островчиња се многу мали.

Образование[уреди | уреди извор]

Образовните активности и институции во Ајрај се надлежност на Министерството за образование на Палау. Основното училиште Ајрај функционира од септември 1945 година. Првично, ова училиште ја користела зградата на Одделот за комуникации на Јапонија.[1] Своето средно образование учениците го продолжуваат во единственото државно средно училиште во Корор.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Airai Elementary School." Ministry of Education (Palau). Посетено на February 22, 2018.
 2. "About Архивирано на 3 март 2018 г.." Palau High School. Посетено на February 22, 2018.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 7°22′N 134°33′E / 7.367° СГШ; 134.550° ИГД / 7.367; 134.550