Мелекеок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Местоположба на Мелекеок во Палау.
Владината зграда во Палау.

Мелекеок е главниот град на Палау и една од шеснаесетте држави на Палау. Градот се наоѓа на источниот дел од Палау на островот Бабелдаоб. На 7 октомври 2006 Мелекеок го заменил Корор како главен град. Владината зграда се наоѓа во Нгерулмуд.

Наводи[уреди | уреди извор]