Тоби (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоби
Tobi
Tobi AKK NWshore.jpg
Поглед кон брегот на Тоби.
Географија
АрхипелагЈугозападни Палауански Острови
Површина0,6 км2
Највисоко издигнување3 м
Управување
Хатохобеј
Демографија
Население40 (2016)


Тоби или изворно Хатохобеј (англиски и палауански: Tobi, Hatohobei) — остров во сојузната држава Хатохобеј во Палау.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот има вкупна површина од 0.6 км2 и се наоѓа во сојузната држава Хатохобеј во Палау. Островот е еден од најјужните во државата, заедно со Хеленовиот Гребен и Транзитниот Гребен. Целата сојузна држава Хатохобеј има 43 жители според податоците од 2016 година, а на островот Тоби живеат 40. Останатите живеат на Хеленовиот Гребен. Сите во државата зборуваат на тобиски јазик. Вкупната должина на островот е 1.6 километри, а широк е 0.8 километри.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзаноо[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]