Острови во Источен Тимор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Источен Тимор.

Островите во Источен Тимор се главните копнени географски карактеристики на државата. Источен Тимор е составен од само три острови.

Острови[уреди | уреди извор]

остров население површина во км2 слика
Атауро ~8.000 105 км2
Atauro coast 2.jpg
Жаку ненаселен 10 км2
Ile Kére Kére05.jpg
Тимор (источен дел) ~1.058.582 14.759
Gouverneurspalast klein 2002.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]