Основачка конференција на ВМРО (Обединета)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од темата
ВМРО (Обединета)
Устав на ВМРО (Обединета)

Прва конференција или Основачка конференција била конференција на ВМРО (Обединета) на која биле поставени нејзините темели. Таа била одржана во Виена, Австрија во периодот од 1 до 11 октомври 1925 година. На конференцијата присуствувале 16 делегати, сите од нив дејци со левичарска идеологија.[1] Причината за одржување на конференцијата била заснована на Мајскиот манифест од 1924 година[1], при што една од задачите на конференцијата била да се изработи програма на организација која ќе го спроведува манифестот.


Наводи[уреди | уреди извор]