Прејди на содржината

Окмок

Координати: 53°28′05″N 168°10′30″W / 53.46806° СГШ; 168.17500° ЗГД / 53.46806; -168.17500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Окмок
.
Највисока точка
Координати53°28′05″N 168°10′30″W / 53.46806° СГШ; 168.17500° ЗГД / 53.46806; -168.17500
Географија
Окмок на карта

Карта

МестоУмнак, Алеутски Острови, Алјаска, САД
ТопокартаГТИС Умнак б-1
Геологија
Видштитест вулкан [1]
Вулкански лак/појасАлеутски Лак
Последен избувјули до август 2008

Окмок[2] — највисока точка на работ на Омокската купа која се наоѓа во североисточниот дел на островот Умнак во источните Алеутски Острови на Алјаска. Оваа широка кружна купа од 9,3 км го зафаќа врвот на голем штитест вулкан. Кратерското езеро некогаш пополнувало голем дел од купата, но езерото во крајна линија се исцедило низ еродирано езеро во североисточниот раб.

Историја[уреди | уреди извор]

Праисториското езеро достигнало максимална длабочина од околу 150 метри, а горната површина достигнала надморска височина од околу 475 метри, при што ја надминала ниската точка на купинскиот раб. Мали, плитки остатоци од езерото останале северно од Конус Д на надморска височина од околу 1075 метри: мало плитко езеро сместено помеѓу работ на купата и Конус Д; помало езеро (наречено Коунус Б Езеро), подалеку од север во близина на портата на купата. По ерупцијата во 2008 година, хидрогеологијата на купата била значително изменета со пет одделни големи езера. Во прилог на купинските езера, Конус А, Конус Е, Конус Г и новиот Конус Д, во 2008 година содржале мали кратерски езера. Последните големи ерупции на Окмок се случиле пред 8.300 и 2.400 години[3].

По формирањето на купата, на краците на вулканот биле формираат бројни сателитски конуси и лавини куполи. Тука спаѓаат планината Тулик (1253 метри), планината Идак (585 метри) и Џаг Пик[4]. Тулик избувнал во 1936 година[5].

Вулканот моментално е оценет од страна на Опсерваторијата за вулкани во Алјаска на алармантно зелено ниво[1].

Ерупција од 2008 година[уреди | уреди извор]

Купата на Окмок од вселената во 2014 година
Новиот конус сликан од Вулканската опсерваторија на Алјаска)
Карта која ги покажува вулканите во Алјаска.

Во саботата на 12 јули 2008 година, Омок експлодирал без предупредување, испраќајќи пепел до 15.000 метри во воздухот.

Во текот на следните пет и пол дена од речиси континуирана ерупција, жителите на Николски (47 милји југозападно) биле заглавени за период до три недели; Уналска (73 милји североисточно) постојано била покривана со пепел, а летањата во и надвор од овој голем риболовен центар биле често нарушувани; ниската видливост предизвикала крајбрежната стража да го затвори Умнак Лос во морскиот сообраќај. Беринг Пацифик бил периодично евакуиран. Ерупцијата завршила во август 2008 година. Таа имала показател на вулканска избувност од 4. Во оваа ерупција не бил забележан проток на лава, иако во минатото имало такви случаи[6][7].

Ерупцијата се одвивала на нов продор во североисточниот дел на купата, создавајќи висок конус од околу 800 метри, драматично менувајќи ја хидрологијата на купата и празнење на огромните лахари. Ерупцијата во 2008 година била далеку најголема ерупција во Омок уште од почетокот на 13 век.[6].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Okmok – Introduction Архивирано на 12 септември 2014 г.. Avo.alaska.edu (2008-07-12). Посетено на 2010-11-24.
  2. Bergsland, K. (1994). Aleut Dictionary. Fairbanks: Alaska Native Language Center.
  3. Miller, Thomas P.; Smith, Robert L. (1987). „Late Quaternary caldera-forming eruptions in the eastern Aleutian arc, Alaska“. Geology. 15 (5): 434–438. Bibcode:1987Geo....15..434M. doi:10.1130/0091-7613(1987)15<434:LQCEIT>2.0.CO;2. ISSN 0091-7613.
  4. Global Volcanism Program|Okmok|Summary. Volcano.si.edu. Посетено на 2010-11-24.
  5. "Mount Tulik in eruption", Fairbanks Daily News-Miner. January 2, 1936. Page A1.
  6. 6,0 6,1 „Alaska Volcano Observatory, Okmok Reported Activity, 2008“. Архивирано од изворникот на 2017-02-23. Посетено на 2017-12-03.
  7. „Alaska volcano erupts; island residents evacuated“. Reuters. July 13, 2008. Посетено на 2008-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]