Прејди на содржината

Оберкац

Координати: 50°36′0″N 10°13′59″E / 50.60000° СГШ; 10.23306° ИГД / 50.60000; 10.23306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оберкац
Место во Калтенордхајм
Селската црква во Оберкац
Селската црква во Оберкац
Селската црква во Оберкац
Оберкац во рамките на Германија
Оберкац
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 9,11 км2
Надм. височина 463 м
Население 243  (31 декември 2017)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036966
Портал www.vgem-hoherhoen.de/oberkatz.htm
Местоположба на место Оберкац во рамките на Калтенордхајм
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 10°13′59″E / 50.60000° СГШ; 10.23306° ИГД / 50.60000; 10.23306

Оберкац (германски: Oberkatz) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Оберкац е најисточниот дел на градот Калтенордхајм.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Оберкац се граничи со Штепферсхаузен на исток, Ренблик на југ, Ашенхаузен на запад, Калтенордхајм на северозапад, Епферсхаузен на север и Унтеркац на североисток.