Епферсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Епферсхаузен
Епферсхаузен is located in Германија
Епферсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Андреас Хесел
Основни податоци
Површина 12,26 км2
Надм. височина 470 м
Население 473 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036940
Портал Епферсхаузен
Местоположба на Епферсхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°38′0″N 10°15′0″E / 50.63333° СГШ; 10.25000° ИГД / 50.63333; 10.25000Координати: 50°38′0″N 10°15′0″E / 50.63333° СГШ; 10.25000° ИГД / 50.63333; 10.25000

Епферсхаузен (германски: Oepfershausen) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]