Штепферсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штепферсхаузен
Место во Мајнинген
Поглед на црквата и училиштето со својата кула
Поглед на црквата и училиштето со својата кула
Поглед на црквата и училиштето со својата кула
Грб на Штепферсхаузен
Штепферсхаузен во рамките на Германија
Штепферсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Мајнинген
Основни податоци
Површина 15,76 км2
Надм. височина 430 м
Население 619  (31 декември 2018)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036943
Координати 50°36′0″N 10°18′0″E / 50.60000° СГШ; 10.30000° ИГД / 50.60000; 10.30000Координати: 50°36′0″N 10°18′0″E / 50.60000° СГШ; 10.30000° ИГД / 50.60000; 10.30000

Штепферсхаузен (германски: Stepfershausen) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Мајнинген.