Унтеркац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унтеркац
Унтеркац is located in Германија
Унтеркац
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Гинтер Кениг (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,83 км2
Надм. височина 400 м
Население 359 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036940
Портал www.vg-wasungen.de/unterkatz.htm
Местоположба на Унтеркац во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°37′0″N 10°15′0″E / 50.61667° СГШ; 10.25000° ИГД / 50.61667; 10.25000Координати: 50°37′0″N 10°15′0″E / 50.61667° СГШ; 10.25000° ИГД / 50.61667; 10.25000

Унтеркац (германски: Unterkatz) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]