Ашенхаузен

Координати: 50°36′0″N 10°11′0″E / 50.60000° СГШ; 10.18333° ИГД / 50.60000; 10.18333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашенхаузен
Место во Калтенордхајм
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Ашенхаузен во рамките на Германија
Ашенхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 3,64 км2
Надм. височина 525 м
Население 136  (31 декември 2017)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Местоположба на место Ашенхаузен во рамките на Калтенордхајм
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 10°11′0″E / 50.60000° СГШ; 10.18333° ИГД / 50.60000; 10.18333

Ашенхаузен (германски: Aschenhausen; ренски: Aschehuuse) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Ашенхаузен се наоѓа на источното подножје на Лајхелберг и северозападно од Дисбург во тириншкиот дел на ридскиот масив Рен.