Нојнкирхен (Баден-Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојнкирхен

Neunkirchen

Поглед на Нојнкирхен
Поглед на Нојнкирхен
Поглед на Нојнкирхен
Грб на Нојнкирхен
Нојнкирхен во рамките на Германија
Нојнкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Карлсруе
Округ Некар-Оденвалд
Месни единици 2
Градоначалник Бернхард Кнерцер[1]
Основни податоци
Површина 15,95 км2
Надм. височина 316 м
Население 1.802 (31 декември 2015)[2]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOS, BCH
Пошт. бр. 74867
Повик. бр. 06262
Портал neunkirchen-baden.de
Местоположба на Нојнкирхен во рамките на округот Некар-Оденвалд
Карта
Карта
Координати 49°23′21″N 9°0′29″E / 49.38917° СГШ; 9.00806° ИГД / 49.38917; 9.00806Координати: 49°23′21″N 9°0′29″E / 49.38917° СГШ; 9.00806° ИГД / 49.38917; 9.00806

Нојнкирхен (германски: Neunkirchen) — општина во округот Некар-Оденвалд на сојузната покраина Баден-Виртемберг, Германија. Се наоѓа недалеку од Мосбах.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aktuelle Wahlergebnisse, Staatsanzeiger, посет. 13 септември 2021 г.
  2. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]