Валдирн

Координати: 49°34′59″N 9°22′5″E / 49.58306° СГШ; 9.36806° ИГД / 49.58306; 9.36806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдирн

Walldürn

Поглед на градскиот центар од базиликата
Поглед на градскиот центар од базиликата
Поглед на градскиот центар од базиликата
Грб на Валдирн
Валдирн во рамките на Германија
Валдирн
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Карлсруе
Округ Некар-Оденвалд
Градоначалник Маркус Гунтер[1]
Основни податоци
Површина 105,88 км2
Надм. височина 416 м
Население 11.506 (31 декември 2015)[2]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOS, BCH
Пошт. бр. 74731, 63928 (Шприценмиле)
Повик. бр. 06282, 06285, 06286
Портал wallduern.de
Местоположба на градот Валдирн во рамките на округот Некар-Оденвалд
Карта
Карта
Координати 49°34′59″N 9°22′5″E / 49.58306° СГШ; 9.36806° ИГД / 49.58306; 9.36806

Валдирн (германски: Walldürn) — град во округот Некар-Оденвалд, Баден-Виртемберг, Германија. Сместен е на 23 км југозападно од Вертхајм.

Градски четврти[уреди | уреди извор]

Градот се состои од 10 четврти:

 • Алтхајм (Altheim)
 • Валдтирн-Град (Walldürn-Stadt)
 • Ветерсдорф (Wettersdorf)
 • Геролцан (Gerolzahn)
 • Гласхофен (Glashofen)
 • Готерсдорф (Gottersdorf)
 • Калтенбрун (Kaltenbrunn)
 • Рајнхардзахсен (Reinhardsachsen)
 • Рипберг (Rippberg)
 • Хорнбах (Hornbach)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Aktuelle Wahlergebnisse, Staatsanzeiger, посет. 13 септември 2021 г.
 2. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]