Карлсруе (административен округ)

Координати: 49°00′N 8°30′E / 49.0° СГШ; 8.5° ИГД / 49.0; 8.5
Од Википедија — слободната енциклопедија

Карлсруе
Административен округ
Карта на Baden-Württemberg со округот Карлсруе
Карта на Baden-Württemberg со округот Карлсруе
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаден-Виртемберг
Админ. центарКарлсруе
Површина
 • Вкупна6.919,17 км2 (267,151 ми2)
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно2.761.977
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Мреж. местоwww.rp-karlsruhe.de

Карлсруе е еден од четирите адмнистративни региони (административни окрузи) на Баден-Виртемберг, Германија, кој се наоѓа во северозападот на покраината. Тој понатаму е поделен на три регионални асоцијации (Regionalverband): Митлерер Оберајн, Рајн-Некар и Нордшварцвалд.

окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Калв
 2. Енц
 3. Фројденштат
 4. Карлсруе
 5. Некар-Оденвалд
 6. Раштат
 7. Рајн-Некар-Крајс
 1. Баден-Баден
 2. Хајделберг
 3. Карлсруе
 4. Манхајм
 5. Пфорцхајм

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

49°00′N 8°30′E / 49.0° СГШ; 8.5° ИГД / 49.0; 8.5