Тибинген (административен округ)

Координати: 48°10′N 9°30′E / 48.17° СГШ; 9.5° ИГД / 48.17; 9.5
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тибинген
Административен округ
Карта на Baden-Württemberg со округот Тибинген
Карта на Baden-Württemberg со округот Тибинген
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаден-Виртемберг
Админ. центарТибинген
Површина
 • Вкупна8.917,82 км2 (344,319 ми2)
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно1.823.573
 • Густина2,0/км2 (5,3/ми2)
Мреж. местоwww.rp-tuebingen.de

Тибинген е еден од четирите административни региони (административни окрузи) на Баден-Виртемберг, Германија, кој се наоѓа во југоистокот на покраината. Тој ги опфаќа германските брегови на Боденското Езеро (Bodensee) и исто така почетокот на долината на реката Дунав. Тој е поделен на три понатамошни региони (Regionalverband): Некар-Алб, Донау-Илер и Бодензе-Обершвабен. Донау-Илер исто така вклучува и три окрузи и еден град од Баварија.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Алб-Дунав
  2. Биберах
  3. Боденско Езеро
  4. Равенсбург
  5. Ројтлинген
  6. Зигмаринген
  7. Тибинген
  8. Цолерналб
  1. Улм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

48°10′N 9°30′E / 48.17° СГШ; 9.5° ИГД / 48.17; 9.5