Прејди на содржината

Штутгарт (административен округ)

Координати: 49°00′N 9°40′E / 49.0° СГШ; 9.67° ИГД / 49.0; 9.67
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штутгарт
Административен округ
Карта на Baden-Württemberg со округот Штутгарт
Карта на Baden-Württemberg со округот Штутгарт
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаден-Виртемберг
Админ. центарШтутгарт
Површина
 • Вкупна10.155,76 км2 (392,116 ми2)
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно4.069.533
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Мреж. местоwww.rp-stuttgart.de

Штутгарт е еден од четирите административни региони (административни окрузи) на Баден-Виртемберг, Германија, кој е наоѓа во североистокот на сојузната покраина Баден-Виртемберг, во југозападниот дел на Германија. Тој понатаму е поделен на три региони Хајлброн-Франкен, Оствиртемберг, Штутгарт.

окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Беблинген
 2. Еслинген
 3. Гепинген
 4. Хајденхајм
 5. Хајлброн
 6. Хоенлое
 7. Лудвигсбург
 8. Мајн-Таубер
 9. Источен Алб
 10. Ремс-Мур
 11. Швебиш Хал
 1. Хајлброн
 2. Штутгарт

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

49°00′N 9°40′E / 49.0° СГШ; 9.67° ИГД / 49.0; 9.67