Фрајбург (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фрајбург
Административен округ
Карта на Baden-Württemberg со округот Фрајбург
Карта на Baden-Württemberg со округот Фрајбург
Земја Германија
Сој. покраина Баден-Виртемберг
Админ. центар Фрајбург
Површина
 • Вкупна 9.347 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 2.162.340
 • Густина Лошо заокружување230/км2
Мреж. место www.rp-freiburg.de

Фрајбург е еден од четирите административни окрузи на Баден-Виртемберг, Германија, кој се наоѓа на југозападот на покраината. Ги покрива ридовите Шварцвалд (Schwarzwald) како и долината на Рајна. Таа понатаму е поделена на три региони (Regionalverband) Хохрајн-Бодензе, Шварцвалд-Бар-Хојберг и Зидлихер Оберајн.

окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Брајсгау-Хохшварцвалд
 2. Емендинген
 3. Констанц (Konstanz)
 4. Лерах
 5. Ортенаукрајс
 6. Ротвајл
 7. Шварцвалд-Бар
 8. Тутлинген
 9. Валдсхут
 1. Фрајбург

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Население и развој“ (на германски). Статистичко биро на Баден-Виртемберг. 31 декември 2012. https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Regionales/Gemeindeverzeichnis/Administrativ/Archiv/GVAuszugQ/AuszugGV3QAktuell.xls?__blob=publicationFile.