Мосбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мосбах
Грб на Мосбах
Мосбах is located in Германија
Мосбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Петер Хилебранд
Основни податоци
Површина 9,70 км2
Надм. височина 450 м
Население 413 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 036648
Портал www.mossbach.de
Местоположба на Мосбах во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°40′57″N 11°49′10″E / 50.68250° СГШ; 11.81944° ИГД / 50.68250; 11.81944Координати: 50°40′57″N 11°49′10″E / 50.68250° СГШ; 11.81944° ИГД / 50.68250; 11.81944

Мосбах (германски: Moßbach) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)