Ножан ле Ротру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ножан ле Ротру
Замокот Сен Жан
Замокот Сен Жан
Грб на Ножан ле Ротру
Ножан ле Ротру is located in Франција
Ножан ле Ротру
Ножан ле Ротру
Координати: 48°19′21″ N; 0°49′21″ E / 48.3225° СГШ; 0.8225° ИГД / 48.3225; 0.8225Координати: 48°19′21″ N; 0°49′21″ E / 48.3225° СГШ; 0.8225° ИГД / 48.3225; 0.8225
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманЕр и Лоар
ОкругНожан ле Ротру
КантонНожан ле Ротру
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Франсоа Увар
Површина123,49 км2 (907 ми2)
Население (2008)211.124
 • Густина4,7/км2 (12/ми2)
INSEE/Пошт. бр.28280 / 28400
Надм. висина97 м
(прос. 108 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ножан ле Ротру (француски: Nogent-le-Rotrou) — општина во западниот дел на департманот Ер и Лоар во северна средна Франција. Ова е потпрефектура која лежи крај реката Хвисна, 56 километри западно од Шартр крај автопатот RN23. Местото било некогашен главен град на некогашната грофовија Перш.

Најголемата атракција во Ножан ле Ротру е замокот Сен Жан.

Личности[уреди | уреди извор]

Ножан ле Ротру е родно место на Гистав Ле Бон, истакнат француски социопсихолог и социолог, основач на дисциплината психологија на толпата и инспирација за Хитлеровото дело „Мојата борба“.