Нешателско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нешателско Езеро
Lac de Neuchâtel
Neuenburgersee
Заедно со езерата Билско и Муртенско во позадина
Координати46°54′N 6°51′E / 46.900° СГШ; 6.850° ИГД / 46.900; 6.850Координати: 46°54′N 6°51′E / 46.900° СГШ; 6.850° ИГД / 46.900; 6.850
Главни приливиТиел Орбе), Арнон, Ареус, Сејон, канал де ла Сауж, Ментуе
Главни истециканалот Тил
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
2,670 км2 км2
Сливни земјиШвајцарија
Најг. должина38,3 км км
Најг. ширина8.2 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
218,3 км2 км2
Прос. длабочина64,2 м м
Најг. длабочина152 м м
Зафатнина13,77 км3 км3
Проточност8,2 г.
Надм. височина429 м м
Населени местаНешател, Јевердон, Еставаер-ле-Лак (вид. список)

Нешателско Езеро (француски: Lac de Neuchâtel, германски: Neuenburgersee) — езеро во западниот дел на Швајцарија во францускиот говорен регион. Ова езеро со својот поголем дел се наоѓа во швајцарскиот кантон Нешател, а со помалиот дел се наоѓа во кантоните Во, Фрибур, Берн.

Со површина од 218,3 км2, ова езеро во целина се наоѓа во Швајцарија и поради тоа е најголемо. Поголеми швајцарски езера од Нешателското се Женевското Езеро кое со дел се наоѓа во Франција и Боденското Езеро (дел во Германија и Австрија). Езерото е долго 38,3 км, а најголемата ширина изнесува 8,2 км. Се наоѓа на надморска височина од 429 м, а максималната длабочина на езерото изнесува 152 м.

Во езерото се влеваат реките: Орбе, Арнон, Ареус, Сејон, канал де ла Сауж, Ментуе