Женевско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Женевско Езеро
Genfersee satellit.jpg
сателитска снимка
ПодрачјеШвајцарија, Франција
Координати46°26′N 6°33′E / 46.433° СГШ; 6.550° ИГД / 46.433; 6.550Координати: 46°26′N 6°33′E / 46.433° СГШ; 6.550° ИГД / 46.433; 6.550
Главни приливиРона, Дранс
Главни истециРона
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}
7.975 km² км2
Сливни земјиШвајцарија, Франција
Најг. должина73 kм (45 ми) км
Најг. ширина14 kм (8.7 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}
580,03 km² км2
Прос. длабочина154.4 метарs (507 стапки) м
Најг. длабочина310 метарs (1,020 стапки) м
Зафатнина89 km³ км3
Проточност11.4 години
Надм. височина372 м (1,220 ст) м
ОстровиИл де Пелиз, Шато де Чиљон, Ил де Салањон, Ил де ла Харп, Ил Росо, Ил де Чојс
Населени местаЖенева (ШВА), Лозано (ШВА), Евијан (ФРА), Монтро (ШВА), Тонон (ФРА), Вевеј (ШВА)

Женевско Езеро (француски. Lac Léman или Lac de Genève; германски. Genfersee) — најголемо од сите алпски езера и прави широка полумесечиа заедно со реката Рона која во него се влева од југоисточниот крај, а излегува од југозападниот. Иако езерото во најширокиот дел има 14 км, силните ветрови можат да предизвикаат силни бури што повеќе се својствени за морињата и внатрешноста на копното. Северниот брег е густо населен, а најважни градови се Женева и Лозана. Падините по должината на езерскиот брег, свртени кон југ, претставуваат најголеми лозарски обласи во Швајцарија.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Seujet / Lac Léman rhone-geneve.ch. Retrieved on 2009-07-20