Муртенско Езеро

Координати: 46°56′N 7°5′E / 46.933° СГШ; 7.083° ИГД / 46.933; 7.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Муртенско Езеро
Lac de Morat
Murtensee
ПодрачјеФриборг Кантон/Вауд
Координати46°56′N 7°5′E / 46.933° СГШ; 7.083° ИГД / 46.933; 7.083
Главни приливиБрој
Главни истециБрој канал
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
693 км2 км2
Сливни земјиШвајцарија
Најг. должина8.2 km км
Најг. ширина2.8 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
22,8 км2 км2
Најг. длабочина45 m м
Зафатнина0.55 км3 км3
Проточност1.6 години
Надм. височина429 м м
ОстровиЛа Гранде Иле
Населени местаМуртен

Муртенското Езеро (германски: Murtensee, француски: Lac de Morat) е едно од езерата во западна Швајцарија. Се наоѓа западно од Берн, а источно од Нешателското Езеро на надморска висина од 429 метри. Има облик на правоаголник. Долго е 8, а широко 3 км.

Во југозападниот дел на езерото се влева реката Број, која тече низводнодо од градот Пауерн канализирана, па е погодна за пловидба на мали бродови. Истоимениот канал овозможува проточност на езерото, поради тоа што од северниот дел води до Нешателското Езеро. Главен туристички центар е градот Муртен, кој се развил на источниот брег на езерото.

Карта на Муртенското Езеро

Галерија[уреди | уреди извор]