Прејди на содржината

Билско Езеро

Координати: 47°5′N 7°10′E / 47.083° СГШ; 7.167° ИГД / 47.083; 7.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Билско Езеро
Bielersee
Lac de Bienne
ПодрачјеБерн Кантон
Координати47°5′N 7°10′E / 47.083° СГШ; 7.167° ИГД / 47.083; 7.167
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
8,305 км² км2
Сливни земјиШвајцарија
Најг. должина15 км км
Најг. ширина4,1 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
39,3 км² км2
Најг. длабочина74 м м
Зафатнина1,12 км³ км3
Проточност58 дена
Надм. височина429 м м
ОстровиСанкт-Петерсинсел
Населени местаБиел/Биен

Билско Езеро (германски: Bielersee, француски: Lac de Bienne) — езеро во западна Швајцарија. Се наоѓа на надморска висина од 429 метари, во сливот на реката Аре. Од југозапад до североисток е долго 15,5 км, а широко 4,5 км. Во јужниот дел на езерото се наоѓа тесниот и издолжен остров Св. Петерсинсел.

Западниот брег е скоро праволиниски и често подѕидан, затоа што по езерото води патот НешателБил, со кој паралелно оди и железничка пруга. Источниот брег е послабо населен.

Во езерото се влева реката Ара во каналот Зил, кој проаѓа низ северниот дел на Нешателското Езеро. Од езерото истекува Ара, а тоа значи дека е проточно што е значајно за чистотата на водата.

Главни туристички центри покрај Билското Езера се: Бил, Нидау и Ерлах.