Прејди на содржината

Негревска Река

Координати: 41°45′37″N 22°51′23″E / 41.76028° СГШ; 22.85639° ИГД / 41.76028; 22.85639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Негревска Река
Негревчица
Негревска Река низ селото Чифлик
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоВлаина
 • надм. вис.1.729 м
Устие 
 • место
Пехчевска Река
 • координати
41°45′37″N 22°51′23″E / 41.76028° СГШ; 22.85639° ИГД / 41.76028; 22.85639
Должина8,7 км
Особености на сливот
ТечениеПехчевска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Негревска Река или Негревчицарека во Источна Македонија и притока на Пехчевска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира под Орлов Камен на планината Влаина, на надморска висина од 1.729 м. Таа претставува постојан водотек и има стрмно и каменливо корито со пороек карактер. Негревска Река минува низ селата Негрево, по кое и го добила името, и Чифлик пред нејзиниот влив во Пехчевска Река.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 50. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]