Негорска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Негорска парохија — православна парохија, дел од Гевгелиското архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Парохијата ги селата Негорци, Прдејци, Смоквица, Кованец и Серменин.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(парохиска црква)
Негорци 19 век Викиекспедиција Бојмија 073.jpg
Црква „Св. Петка“ Прдејци 1861 Викиекспедиција Бојмија 106.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Смоквица 1830 Smokvica, crkvata, 1931.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Кованец 1860 Викиекспедиција Бојмија 081.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Серменин 1834 Sermenin, crkvata, 1931.jpg
Црква „Св. Илија“ Серменин 2013

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°11′01.2″N 22°28′45.4″E / 41.183667° N; 22.479278° E / 41.183667; 22.479278