Национален парк Полеси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Полеси
Poleski Park Narodowy
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Dąb Dominik Trail (01).JPG
POL Poleski Park Narodowy LOGO.svg
Лого на паркот
МестоЛублинско Војводство, Полска
Најблизок градУрзулин
Координати51°16′ N; 23°05′ E / 51.27° СГШ; 23.09° ИГД / 51.27; 23.09Координати: 51°16′ N; 23°05′ E / 51.27° СГШ; 23.09° ИГД / 51.27; 23.09
Површина97.62 km2
Воспоставен(а)1990 (1990)
Управно телоМинистерство зна животна околина
Мрежна страницаwww2.poleskipn.pl
Службен назив: Национален парк Полеси
Прогласено:29 октомври 2002
Број1565[1]

Национален парк Полеси (полски: Poleski Park Narodowy) — национален парк во Лублинското Војводство, источна Полска, во полскиот дел на историскиот регион Полесија. Создаден е во 1990 година на површина од 48,13 квадратни километри, опфаќа голем број поранешни зачувувања на тресет: Дурн Марш (Дурне Багно), езерото Мозне (Језиоро Мозна), езерото Дуги, Оржовскиот Питленд (Торфовиско Оржовски). Во 1994 година, неговата големина била зголемена со додавањето на Бабновиот Марш (Бавно Бубн), мочурлив терен во непосредна близина на паркот. Во моментов, паркот зафаќа 97,62 квадратни километри, од кои шумите сочинуваат 47,8 км2, и вода и пустелија 20,9 км2.

Идејата за создавање на Национален парк во полскиот дел на Полесие за првпат се појавила во 1959 година. Во текот на следните години, неколку зачувани организираа овде, а во 1982 година владата објави создавање на паркот Полески Крајобразови (парк на пејзажот Полеси). Во моментов, иако инфраструктурата на Полесие е доста развиена, туристите ретко ја посетуваат.

Националниот парк и соседните области го формираат биосферен резерват Западен Полесие, назначен од УНЕСКО во 2002 година. Националниот природен парк Шатски е во непосредна близина на украинската страна на границата. Паркот е заштитен и според Рамсарската конвенција како важна локација на мочуриштата.

Историја за време Втората светска војна[уреди | уреди извор]

По инвазијата на Полска, Нацистичка Германија планирала да постави „еврејска резервација“ во националниот парк Полесие, познат по мочурливата природа.[2][3] оваа резервација му беше доделена задача на Адолф Ајхман да ги отстрани сите Евреи од Германија, Австрија и Протекторатот на Бохемија и Моравија.[4] Првиот краткорочен план што требало да се спроведе било да се концентрираат Евреите околу Ниско.[5] Депортациите започнале во октомври 1939 година.[6] „Планот Ниско“ првично имал за цел да отстрани 80.000 Евреи од т.н. Големиот германски рајх,[4] бил укинат во април 1940 година.[6][2] До тоа време 95.000 Евреи главно од Полска веќе биле депортирани на овие простори.[7] Тие биле притиснати да работат во камповите на РСХА на Генералплан Ост.[8] Меѓутоа, до средината на октомври повторно заживеала идејата за „еврејска резервација“.[2][2] Акциите за раселување поврзани со овој план продолжиле до јануари 1941 година под Глобочник,[4] и вклучувале и Евреи и Полјаци.[9] Биле создадени околу 51 логор,[10] но понатамошните планови за депортација до 600.000 дополнителни Евреи во резервацијата во Лублин пропаднаа поради логистички фактори.[2] Забележително, за помалку од две години целиот округ би се дал на индустриско убиство на стотици илјади Евреи за време на операцијата Рајнхард.[3]

Географија[уреди | уреди извор]

Паркот се наоѓа помеѓу езерата Лечна и Волдава. На југ се граничи со Лублин Апланд, на север со регионот Подлаские и на запад со Масовија. Делови од неговите шуми може да се сметаат како тундра, што е единствено во континентална Европа и е карактеристично за рускиот Сибир. Теренот на паркот е рамен, со бројни езера и тресетишта.

Екологија[уреди | уреди извор]

Езеро Лукле

Од растителните видови, поголемиот дел е составен од борални растенија, типични за другите делови на северна Европа, но има и некоја флора на Атлантикот, бидејќи лежи на границата на овие важни растителни региони. Регионот кој е особено богат со флора е Багно Бубн. Животот на животните е обилен, вклучувајќи 21 вид риба, 12 видови водоземци, 6 видови влекачи и до 150 видови птици (вклучително и неколку орели во опасност). Од 35 видови цицачи, може да се посочат видри, лосови, дабар и лилјаци.

Екосистемите на мочуришта и тресетишта, кои доминираат во пределот на паркот, се сметаат за многу деликатни и лесно можат да бидат под влијание на неколку надворешни фактори. Некои несреќни промени беа направени со одводнување на мочуришта, кои се случија главно за време на Втората светска војна, кога областа станала во фокусот на нацистичкиот германски „План Лублин и Ниско“. Сепак, најважната закана за животот на паркот е неговата близина до сливот на јаглен Лублин, кој се наоѓа на помалку од 2 километри од заштитната зона на паркот.

Паркот вклучува загрозена важна област за птици „Бабнов Марш“ од Полска.[11]

Култура[уреди | уреди извор]

Културен центар со музеј

Во селото Зачуце Старе има културен центар со музеј. Постои и мала научна изложба.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Poleski National Park“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Cesarani 2016.
 3. 3,0 3,1 Yahil 1990.
 4. 4,0 4,1 4,2 Cesarani 2004.
 5. Gerlach 2016.
 6. 6,0 6,1 Niewyk & Nicosia 2000.
 7. Rozett & Spector 2013.
 8. Edelheit 1994.
 9. Longerich 2010.
 10. Poprzeczny, Joseph (2013). Odilo Globocnik, Hitler's Man in the East. McFarland. стр. 160. ISBN 978-0786481460.
 11. "Bubnow Marsh", a fact sheet of BirdLife International

Користена литература[уреди | уреди извор]