Напад на аеродромот во Истанбул (2016)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Напад на Аеродромот Ататурк
Терминал 2, местото каде што се случил нападот
МестоАеродром Ататурк, Истанбул, Турија
Датум28 јуни 2016 (2016-06-28)
ок. 22:00 (ЕЕТ)
Вид нападсамоубиствен напад, истрели од огнено оружје
Употребено оружјекалашников, експлозиви
Мртви45 (42 жртви, 3 сторители)
Повредени239
СторителиИсламска Држава
Број3 (сите мртви)[1]

На 28 јуни 2016 година, биле слушнати експлозии и истрели на аеродромот Ататурк во Истанбул, Турција.[1][2] Истрелите од огнено оружје биле слушнати на паркингот на аеродромот,[2] додека експлозиите се случиле во влезот кон терминалот во меѓународни пристигнувања[3] и се чини дека се предизвикани од страна на бомбаши-самоубијци.[1] Некои извештаи наведуваат дека експлозиите се случиле во различни делови на аеродромот.[4] Четири вооружени мажи биле видени како бегаат после експлозиите.[1]

Одговорност[уреди | уреди извор]

Исламската Држава била обвинета од страна на премиерот Бинали Јилдирим иако сè уште никој нема преземено одговорност.[5]

Жртви[уреди | уреди извор]

Жртви по националност
Држава Број
 Турција 29
 Саудиска Арабија 5
 Ирак 2
 Тунис 1
 Узбекистан 1
 Кина 1
 Иран 1
 Украина 1
 Јордан 1
Вкупно 42

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „41 killed, 239 injured as blasts rock Istanbul's Ataturk Airport“. rt.com. Russia Today. Посетено на 28 June 2016.
  2. 2,0 2,1 „Blast and gunfire 'at Istanbul airport'. bbc.com. BBC. Посетено на 28 June 2016.
  3. „Istanbul Ataturk airport attack: At least 10 reported dead“. BBC News. Посетено на 2016-06-28.
  4. Calderwood, Imogen. „BREAKING NEWS: Two explosions and gunfire at Istanbul's Ataturk airport cause multiple injuries“. dailymail.co.uk. Daily Mail. Посетено на 28 June 2016.
  5. „Istanbul Ataturk airport attack: 36 dead and more than 140 hurt“. BBC News. 2016-06-29. Посетено на 2016-06-29.