АК-47

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Калашников)
АК-47
AK-47 type II noBG.png
ТипАвтоматска пушка
ПотеклоСССР
Употребна историја
КориснициВаршавски пакт

СССР

Македонија и многу други
Производна историја
КонструкторМихаил Калашников
Конструирано1947
ПроизводителИжевски Машински Завод и др.
Год. на производствоод 1950
Тех. особености
Тежинапразно: 3,8kg полно: 4,3kg
Должина870mm
Цевка length415mm

Куршум7,62x39mm M43
МеханизамПозајмица на гасови, ротирачки затворач
Брзострелност600 истрели/min
Почетна брзина600m/s
Полнењерамка со 30 куршуми; рамка со 40 куршуми од РПК; барабан со 75 куршуми
НишаниПодеслив маханички нишан, оптички нишан (опција)

АК-47, автомат Калашников (руски: Автомат Калашникова образца 1947 года) или само калашников[1] — автоматска пушка од советско производство, која се користи и во Македонската армија. Ја разработил Михаил Калашников и е една од најпознатите и најраспространетите автоматски пушки денес. Оваа пушка се покажала како многу добра во војната во Виетнам каде што американските војници кажувале дека АК-47 е многу поиздржлива од нивната М16 јуришна пушка. Тие тврделе дека, на пример, ако се стави М16 во кал, ќе се закочи, а со АК-47 не е така. Оваа пушка е најраспространетата пушка во светот на сите времиња.

Ознаката АК-47 е раширена во западните извори, но никогаш не била официјална во СССР и во Русија. Официјалната ознака е АК.

Дизајнерски концепт[уреди | уреди извор]

Михаил Калашников ја започнал својата кариера како конструктор на оружје во 1941 година додека се оправувал од раната на рамото што ја доби за време на битката кај Брајанск. Самиот Калашников изјави... „Бев во болница, а еден војник во креветот покрај мене праша: Зошто нашите војници имаат само една пушка за двајца или тројца наши, кога Германците имаат автомати?' Така дизајнирав еден. Бев војник и создадов митралез за војник. Се викаше Автомат Калашников; автоматското оружје на Калашников — АК — и ја носеше годината на неговото прво производство, 1947 година(АК-47.

АК-47 најдобро се опишува како хибрид од претходни технолошки иновации . „Калашников одлучил да дизајнира автоматска пушка која ќе ги комбинира најдобрите карактеристики на американскиот М1 и германскиот StG 44 (познат и како MP-44). Тимот на Калашников имал пристап до ова оружје па затоа немал потреба да го „измисли тркалото“. Самиот Калашников има кажано: „Многу Руски војници ме прашуваат како може да се стане конструктор и како е дизајнирано новото оружје. Ова се многу тешки прашања. Се чини дека секој дизајнер има свои патишта, свои успеси и неуспеси. Но, едно е јасно: пред да се обидете да создадете нешто ново, од витално значење е добро да го цените сето она што веќе постои на ова поле. Јас самиот имав многу искуства кои потврдуваат дека е така".

AК-47 во културата[уреди | уреди извор]

АК-47 е светски најпознато оружје на сите времиња и е исто така едно од најприозведуваните. Калашниковиот учествувал во многу војни околу светот. Тоа предизвикало да некои народи и држави го освоиле АК-47 како национален симбол. Така на пример, на знамето и грбот на Мозамбик може да се види АК-47 како симбол на револуцијата, потоа на грбот на Зимбабве, Источен Тимор, Буркина Фасо и други комунистички и посткомунистички земји како што се Виетнам. АК-47 ги симболизира комунистите од Виетнамската војна и од многу други војни.

Корисници[уреди | уреди извор]

АК-47 се користи во многу земји во светот:

Галерија[уреди | уреди извор]

AK47map.svg[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „калашников“Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]