Назир Манкиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Назир Манкиев
Медали
Натпреварувач за  Русија
Машко Грчко-римски стил
Олимписки игри
Златен медал - прво место 2008 Пекинг Грчко римски стил до 55kg

Назир Јунузович Манкиев (руски: Назир Юнузович Манкиев; роден на 27 јануари 1985 во Суркаки, Ингусетија, СССР) — руски борач кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освоил златниот медал во дисциплината Грчко-римски стил до 55 kg. Член на репрезентацијата од 2004 година[1].

Добитник е на Орден на пријателство за голем придонес во развојот на физичката култура и спортот, високи спортски достигнувања на Летните олимписки игри во 2008 година во Пекинг[2]

Наводи[уреди | уреди извор]