Нагоре (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Нагоре (Up)“
Up ver2.jpg
Филмскиот постер
Режисер Питер Доктер
Ко-режисер:
Боб Пeтерсон
Продуцент Џонас Ривера
Извршни продуцери:
Џон Ласетер
Ендру Стентон
Сценарист Сценарио:
Питер Доктер
Боб Пeтерсон
Приказна:Питер Доктер
Боб Петерсон
Томас МекКарти
Настапуваат Едвард Аснер
Кристофер Пламер
Џордан Нагаи
Боб Петерсон
Делрој Линдо
Музика Мајкл Гиачино
Студио Pixar Animation Studios
Дистрибутер Walt Disney Pictures
Премиера Северна Америка:
29 мај, 2009
Австралија:
3 септември, 2009
Обединетото Кралство:
9 октомври, 2009
Времетраење 96 минути
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $175 милиони
Бруто заработка $683,004,164

Нагоре (англиски: Up) e американски анимиран филм од 2009 продуциран од Pixar, и дистрибуиран од страна на Walt Disney Pictures. Овој филм за прв пат беше прикажан во кино салите низ Северна Америка на 29 мај, 2009, а во Обединетото Кралство на 9 октомври, 2009. Овој филм беше и првиот анимиран филм кој го отворил Канскиот филмски фестивал.

Нагоре е вториот филм режиран од страна на Питер Доктер по анимираниот филм од 2001, Чудовишта. Нагоре е десетиот долгометражен филм продуциран од студиото Пиксар, и првиот во кој се користи новата „Disney Digital 3-D“ технологија. Гласовите на главните ликови ги позајмуваат актерите Едвард Аснер, Кристофер Пламер, Боб Петерсон, и Џордан Нагаи.

Филмот ги следи авантурите на еден намуртен стар човек по име Карл Фредриксен и еден млад природен истражител по име Расел. Тие летаат низ Јужна Америка со куќа на која се заврзани илјадници балони со хелиум. Филмот беше позитивно прифатен од страна на публиката и критичарите и има зачудувачки рејтинг од 98% на интернет страницата Rotten Tomatoes.